En Yaygın İş Kazası Nedenleri


İstatistiklere göre her 100 iş kazasından 80’i olaya karışan kişiden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

.

Bu istatistiği kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereklidir. İstatistiklere göre her 100 iş kazasından 80’i olaya karışan kişiden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Serbest hareketler, emniyetsiz koşullar var oldukça bulunan kaza miktarı en kısa sürede 4 kat daha artacaktır.

Kazalar birçok nedenden dolayı meydana gelir. Ve insanlar genelde kazayı üstlenecek birilerini suçu atacak birilerini dört gözle aramaktadırlar. Çünkü aşağı listeleyeceğimiz nedenleri hiçbiri görmezden gelir.

1. Eksik Talimatlarla Görev Başlatmak

İşinizin gereklerini yerine getirmek için aldığınız talimatları mutlaka inceleyin kendinize göre bir eksiklik görüyorsanız bu durumu mutlaka bildirin.  Bir iş yapmak için gönderilen bir işçiyi, işin talimatlarının sadece bir bölümünün verildiğini gördünüz mü? Çalışma prosedürleri ve güvenlik önlemleri hakkında açıklamalar sormaktan çekinmeyin.

 

2.Güvenlik Prosedürlerini Dikkate Almamak

Güvenlik prosedürlerine uyulmamasının bilerek yapılmaması sizi ve iş arkadaşlarınızı tehlikeye atabilir. Güvenlik konusunu dikkate almamak ve şirketinizin güvenlik politikasına uymamak bir zayiata yol açabilir!

3. Planlı Olamamak

İşinizin ilk başlangıç noktası planlama olmalıdır. Plansız bir çalışma yaptığınız takdirde sonucun başarısız olma ihtimalini düşünmek sizi strese sokabilir. Sonuç olarak stres de aynı zamanda iş kazası riskini artırmaktadır.

4. Aşırı Özgüvenli Olmak 

Özgüven iyi bir şeydir. Aşırı özgüven daha iyi bir şeydir. Fakat ne kadar özgüvenli olursanız olun ” Bu benim başıma asla gelmez” cümlesini kullanmayın. Bu cümle işinizde uygunsuz prosedürlere, araçlara veya yöntemlere yol açabilecek bir tutumdur. Kendinizi aşan işlere kalkıştığınızda ve bunu fark ettiğinizde çok geç olabilir. İş güvenliği önleminizi her daim almayı ve kapasiteniz kadar yapabileceğiniz işleri üstlenmeniz iş sağlığı ve güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

5.Kötü Kat Hizmetleri

Kötü temizlik, her türlü tehlikeye neden olur. İyi bakımlı bir alan, diğerlerinin izleyebileceği bir standart belirler. İyi temizlik, hem çalışanlarınızı iyi huzurlu hissettirirken  hem de iş güvenliğini sağlar.

6. Dikkat Dağınıklığı

Yaptığınız her işte bütün dikkatinizi işinize veriniz. İş kazalarının en önemli nedenlerinden biridir, dikkat dağınıklığı sonucu  iş kazası yaşamak.

7.Kestirme Yol Kullanmaya Çalışmak

Her gün yeni kararlar alarak yeni bir iş gününe koyuluruz. Kafat biz insanoğlunun doğasında  sabırsızlık vardır. Peki bu durumu genel olarak düşündüğünüzde bir iş kazasına neden olabileceğini hiç düşündünüz mü?

1955 Görüntülenme

Yorum